Płyty MgO – gdzie?
Płyty MgO na Twoją budowę, bo są ekologiczne, bezpieczne i zdrowe. Niezależnie od tego czy budujesz dom, sklep, fabrykę, hotel czy może szpital albo galerię handlową – koniecznie rozważ zastosowanie tego materiału. Ale od początku…
Gdzie stosować, w pigułce:
· Budownictwo mieszkaniowe
· Budownictwo komercyjne
· Budynki energooszczędne
· Budynki pasywne
· Uczelnie, szkoły, przedszkola
· Przychodnie, ośrodki zdrowia, sanatoria
· Domy opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi
· Baseny kąpielowe
· Rolnictwo, budynki gospodarcze, chłodnie
· Przetwórstwo żywności
· Produkcja napojów
· Magazyny artykułów spożywczych
· Budynki prefabrykowane
· Budynki o lekkiej konstrukcji szkieletowej
· Pomieszczenia o dużej wilgotności
· Laboratoria badawcze
· Budynki użyteczności publicznej
Płyty MgO – z czego?
Płyty magnezowe (w skrócie MgO) są materiałem budowlanym wykonanym z tlenku magnezu, włókien celulozowych, perlitu i specjalnych dodatków poprawiających parametry produktu. Z obu stron są pokryte siatką wykonaną z włókna szklanego. Nie zawierają azbestu ani innych szkodliwych włókien czy metali ciężkich. Ich powierzchnie mogą być dodatkowo pokryte różnymi materiałami, w zależności od przeznaczenia prefabrykowanych elementów. Są ekologicznym materiałem budowlanym w tym sensie, że zawierają wyłącznie surowce naturalne.
Płyty MgO – skąd?
Krótka odpowiedź brzmi: z Chin. Tlenek magnezu był stosowany w budownictwie na Dalekim Wschodzie praktycznie od zawsze. Między innymi podczas wznoszenia najdłuższej budowli świata i jedynej, którą widać wyraźnie z kosmosu – słynnego Wielkiego Muru Chińskiego. Był też składnikiem zaprawy w Piramidach Egipskich. Ponieważ naturalne złoża tlenku magnezu występują przede wszystkim w Chinach, w Azji materiał ten pozostaje do dziś niezwykle popularny i jest powszechnie stosowany. Płyty MgO zostały użyte przy budowie wszystkich budynków wioski olimpijskiej w Pekinie, co walnie przyczyniło się do ich popularności na świecie.
Płyty MgO – po co?
Do Świata Zachodu płyty magnezowe weszły przebojem stosunkowo późno, bo w pierwszych latach naszego stulecia. Odbyło się to w dość ponurych okolicznościach. Po zburzeniu przez terrorystów wież World Trade Center w Nowym Jorku podjęto starania, ażeby dodatkowo zabezpieczyć wznoszone budynki przed ogniem, wodą oraz innymi czynnikami, które mogłyby szkodzić ich konstrukcjom. Przeprowadzono liczne badania i testy. W ramach tych testów odkryto, że płyty MgO są zdecydowanie najlepszym materiałem poszyciowo-okładzinowym. Znakomicie poprawiają odporność konstrukcji na szkodliwe czynniki, a przy tym są materiałem dość łatwo dostępnym i stosunkowo niedrogim. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że łączą w sobie niemal wszystkie zalety płyt gipsowo-kartonowych, płyt cementowych i płyt OSB nie mając ich wad.